22.6.2021 kostel Věžky,zámek Tovačov,Přerov,Lipník nad Bečvou,hrad Helfštýn,Dřevohostice,Holešov
Kostel sv. Alžběty - Zbudován v letech 1902-04 nákladem Gustava Redlicha v novoklasicistním slohu. Vysvěcen r. 1904. Jednolodní halový chrám s obdélníkovou dispozicí, s kopulí s lucernou nad křížením a apsidou v závěru. Ze zadní strany přiléhá vstupní prostora se schodištěm do hrobky rodu Redlichů.
Tovačovské předzámčí - ZUŠ Bedřicha Kozánka, Tovačov
Socha sv. Jana Nepomuckého - Světec je v mírně podživotní velikosti, socha je z roku 1717.
Zámek Tovačov - Základy zámku byly položeny již ve 2. polovině 11. století, kdy stávající hrad sloužil jako útočiště lovců a později jako dobře chráněná vodní tvrz. Postupem let se v držení objektu vystřídalo několik majitelů, kteří jej stavebně upravovali. Současná neorenesanční podoba pochází z 19. století. Je to čtyřkřídlá budova s dominantní čtyřbokou věží, vysokou 96 metrů.
V zámku můžete spatřit vstupní renesanční portál, zámeckou kapli s raně barokní štukaturou, rytířský a sněmovní sál nebo levé křídlo zámku se schodištěm ve vídeňském stylu. Za pozornost stojí expozice o prusko-rakouské bitvě u Tovačova.
Kašna s alegorií soutoku Moravy a Bečvy - Dílo Bohumíra Fritsche z poloviny 18. století. Jedná se o alegorii soutoku Moravy s Bečvou, je umístěna v zámeckém parku.
Památník Jana Blahoslava - Památník Jana Blahoslava, přerovského rodáka, spisovatele, teologa, historika a biskupa Jednoty bratrské, byl slavnostně odhalen v roce 1923. Autorem památníku je sochař František Bílek.
Zámek Přerov - Původní gotický hrad byl v druhé polovině 16. století přestavěn na renesanční zámek. Tento čtyřkřídlý objekt s válcovou věží, obklopený ze dvou stran suchým příkopem, je krásnou dominantou města. Od 1917 je majetkem města Přerov. V současnosti prostory využívá Muzeum Jana Ámose Komenského.
Korvínský dům - Jeden z nejcenějších domů na Horním náměstí. Zachoval se zde renesanční vstupní portál z roku 1570 a gotická síťová klenba v přízemí. Dnes slouží pro potřeby města a Muzea Komenského ke konání kulturních akcí i přednášek.
Lipník nad Bečvou - Kostel sv. Františka Serafinského - Bratrský kostel byl postaven v goticko-renesančním stylu na konci 16. století na místě původní modlitebny mezi zámkem a klášterem. Přestavěn do dnešní podoby byl při raně barokní modernizaci koncem 17. století.
zámek Lipník nad Bečvou - Zámek postavili v letech 1597-1609 Bruntálští z Vrbna v renesančním slohu. Po Bílé hoře zámek připadl Ditrichštejnům, kteří jej využívali jako sídlo správy panství a byty. Na konci 17. století nechali zámek navýšit o patro. Zároveň byl zachován renesanční ráz objektu.
Teprve ve 2. polovině 19. století byl zámek upraven novoklasicistně podle návrhu Josefa Zürka. Získal novou fasádu a upravena byla i boční křídla. Zajímavostí je, že zde byla na střeše bývalých stájí postavena první střešní zahrada severně od Alp. Tato zahrada je v letním období zpřístupněna veřejnosti.
Dnes je objekt využíván jako sídlo městského úřadu, galerie, společenského sálu.
Zámek obklopuje rozsáhlý anglický park, založený již v 17. století.
Kaple sv. Josefa - Raně barokní kaple postavená v roce 1695 za působení děkana Jiřího Balšánka jako součást městského špitálu. Je velmi podobná kapli svatého Josefa Kalasanského u piaristického kostela a zřejmě je také dílem G. P. Tencally. V interiéru vyniká hlavně kopule zdobená freskami a oltář s obrazem Zasnoubení Panny Marie. Střecha je dopolněná věžičkou zvanou sanktusník.
Kostel sv. Jakuba - Farní kostel svatého Jakuba stojí na místě původní románské stavby, která byla později přebudována v gotickém stylu. Věž s renesančními arkádami pochází z roku 1596. Kostel postihlo několik požárů a hrozilo mu i zboření švédským vojskem, byl ale vždy opraven. Vybavení je ze 60. let 18. století, kdy byl barokizován.
Zvonice Lipník nad Bečvou - Zvonice v Lipníku nad Bečvou je jediná na Moravě, která se dochovala v původní pozdně renesanční podobě. Ostatní stavby tohoto druhu také převyšuje svými rozměry, 10×10 m s výškou 24 m. Z městských prostředků byla vybudována v roce 1609, aby do ní mohl být umístěn zvon Michal z věže kostela sv. Jakuba, pro kterou byl příliš těžký. Bez úhony přečkala i rozsáhlý požár v roce 1613. Stavbu zdobí znak města a sluneční hodiny.
Lipník nad Bečvou - městský úřad - První písemná zpráva pochází z roku 1238. Město se nachází v nadmořské výšce 233 metrů. Město je označeno jako Městská památková rezervace. Památky města jsou kostel sv. Jakuba Většího, zvonice, synagoga, radnice a kaple sv. Josefa.
vstup do předhradí hradu Helfštýn - Hrad byl založen na počátku 14. století. Postupem času byl rozšířen a změnil mnoho majitelů. Během té doby byl několikrát obléhán. Ke konci 18. století upadl vojenský význam hradu a byl opuštěn. Dnes můžeme obdivovat jeden z největších hradních komplexů u nás. Dochovaly se mohutné hradební zdi, několik věží, pět bran, věže a paláce.
vstupní brána do hradu - Hrad byl založen na počátku 14. století. Postupem času byl rozšířen a změnil mnoho majitelů. Během té doby byl několikrát obléhán. Ke konci 18. století upadl vojenský význam hradu a byl opuštěn. Dnes můžeme obdivovat jeden z největších hradních komplexů u nás. Dochovaly se mohutné hradební zdi, několik věží, pět bran, věže a paláce.
Vyhlídková věž hradu Helfštýn - Dřevěná vyhlídková věž je součástí stejnojmenného hradu. Z výšky 10 metrů se před vámi rozprostře pohled na Moravskou bránu a Oderské vrchy s vrcholem Maleníku.
Zámek Dřevohostice - Přestavbou z vodní tvrze, kterou Karel starší ze Žerotína dokončil v roce 1617, vznikl renesanční zámek s arkádami. Zachována je i část opevnění se dvěma baštami a vodním příkopem. Dnes zámecký areál slouží pro konání obecních kulturních akcí.
Hasičské muzeum Dřevohostice - Hasičské muzeum v Dřevohosticích vzniklo v roce 2009. V současné době je v expozici muzea vystavena historická hasičská technika okolních sborů dobrovolných hasičů.
Zámek Holešov - Základy objektu pocházejí z původní středověké tvze, která byla Šternberky do roku 1574 přestavěna na renesanční zámek. Po vypálení švédskými vojsky jej roku 1651 koupil Jan Hrabě z Rottalu, který nechal od roku 1655 vystavět čtyřkřídlou stavbu s nárožními věžemi v duchu raného baroka. Po něm ve stavebních pracech pokračoval i František Antonín hrabě z Rottalu, který nechal upravit interiéry a zřídil zámecké divadlo. Později byly upraveny i interiéry druhého patra ve stylu klasicismu.
Zámecký park Holešov - Rozsáhlý zámecký park začal postupně vznikat od poloviny 17. století, kdy zde hrabě František Antonín Rottal založil zahradu a bažantnici. Dnes se rozkládá na 62 ha plochy, z níž 1,65 ha tvoří vodní plocha. Původní raně barokní návrh byl později upraven ve francouzském slohu, při čemž byla postavena síť kanálů v podobě Neptunova trojzubce a dnes již neexistujících fontán, bazénů a vodopádů. Jeho zadní část se vyznačuje prvky přírodně krajinářského anglického parku, který přechází v oboru. Součástí je Růžová zahrada s hvězdárnou
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
Album zobrazuje pouze fotky a videa ( z ). - zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

22.6.2021 kostel Věžky,zámek Tovačov,Přerov,Lipník nad Bečvou,hrad Helfštýn,Dřevohostice,Holešov

Popis

Období

22.6.2021

Statistiky

  • 283 fotek
  • 5 videí
  • - zobrazení
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama
Reklama

Další alba autora

Podobná alba

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout
znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
22.6.2021 kostel Věžky,zámek Tovačov,Přerov,Lipník nad Bečvou,hrad Helfštýn,Dřevohostice,Holešov
Komentáře Přidat