2020 6.9 klášter v Teplé,zámeček Berchembogen,zámek Kynžvart,Cheb a chebský hrad

Název

2020 6.9 klášter v Teplé,zámeček Berchembogen,zámek Kynžvart,Cheb a chebský hrad

Popis

Klášter premonstrátů Teplá - Klášter založil roku 1193 velmož Hroznata a povolal do něj premontstráty z pražského Strahova. V průběhu následujících staletí zažil chvíle rozkvětu i útlumu. Jeho současná podoba je výsledkem pozdně barokní přestavby pod vedením K. I. Dienzenhofera na přelomu 17. a 18. století. K nejcennějším částem areálu patří knihovna, po strahovské knihovně druhá nejobsáhlejší klášterní knihovna u nás, a románsko-gotický kostel Zvěstování Páně, v jehož kapli jsou uloženy Hroznatovy ostatky.

Zámeček Berchembogen - Dvoupatrový psedogotický zámek nechal postavit ve 2. polovině 19. století Jan Arnošt Berchem-Haimhausen. Využíval jej při svých občasných loveckých výpravách.
Po roce 1945 byl zámek zestátněn a až do roku 1989 jej využívala lesní správa.

Zámek Kynžvart - Zámek nechal postavit hrabě Philipp Emmerich Metternich v letech 1681–1691. Za éry státního kancléře Klemense Metternicha (1773–1859) v letech 1820–1833 byl upraven ve vídeňském klasicistním stylu. Autorem úpravy byl architekt Pietro Nobile (1774–1854). Kancléř nebyl iniciátorem jen přestavby, ale také významných kulturních a diplomatických setkání. Na zámku soustředil rozsáhlé sbírky od přírodnin po umělecké předměty a kuriozity. V Metternichově knihovně je uloženo několik tisíc svazků a řada vzácných rukopisů. Atmosféru panského sídla dokresluje rozlehlý anglický park s řadou doplňkových stavbiček.

Cheb a hrad - Na místě původního slovanského osídlení nechala hrabata z Vohburgu v první polovině 12. století postavit kamenný hrad. V roce 1165 Cheb získal císař Friedrich I. Barbarosa a po stavebních úpravách v letech 1179–1188 jej začal využívat k pobytu při svých četných inspekčních cestách po říši, stal se tzv. císařským falcem.
Úpadek hradu nastal po vpádu Francouzů v roce 1742.
Dnes spatříte románský palác s nepřehlédnutelnou Černou věží, která kdysi byla součástí románského opevnění. Své jméno získala podle stavebního materiálu - sopečného tufu. Za pozornost také stojí tzv. dvojitá hradní kaple sv. Erharda a Uršuly, která patří mezi nejkrásnější románské památky u nás, dále pozůstatky hospodářských budov, mlýnská věž nebo hradní

Období

Statistiky

  • 181 fotek
  • 4 videa
  • 0 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
2020 6.9 klášter v Teplé,zámeček Berchembogen,zámek Kynžvart,Cheb a chebský hrad
Komentáře Přidat